ORGANİK ZEYTİNYAĞI ÜRETİMİMİZ

Yaklaşık 120 dönümlük tek parça olan TOY KONAĞI® zeytinliğimizde 10 yılı aşkın süreden beri butik olarak organik zeytin tarımı yapmaktayız. Zeytinliğimiz Organik Tarım Sertifika Kuruluşu Alman CERES firması tarafından denetlenmektedir (Bkz. CERES Organik tarım Müteşebbis Sertifikası (Sertifika No: TR-OT-35/749/2019-001/016)

 

TOY KONAĞI® zeytinliğinde her yıl zeytinin yeşilden turuncu - mor rengine dönmesinden hemen önce elle “Erken Hasat” yapılarak toplanmakta ve aynı gün sıktırılmaktadır. Toprak, hava ve diğer tabiat şartlarının bir hediyesi olarak sıkılan yağlarda taze koparılmış badem (çağla) aroması belirgin bir şekilde hissedilir. Yağlarımızın uzun süre doğal yapısını ve aromasını en önemlisi de içinde sağlık için son derece yararlı olan ve antioksidan özelliği ile adeta ilaç niteliğinde olan fenol bileşenlerini kaybetmemesi bakımından filtre edilmemektedir.

 

TOY KONAĞI® zeytinliğinde organik olarak üretilen zeytinlerimiz yine aynı şekilde Türk Organik Gıda Kodeksine tamamen uygun olarak organik ruhsatı olan fabrikalarda sıktırılmakta ve Gökçebayır köyünde tümüyle ORGANİK tarım işletmesi mevzuatlarına uygun dolum tesislerimizde muhafaza edilmektedir. Burada paslanmaz çelik tanklarda ve ideal koşullarda dinlendirilen zeytinyağlar ilk günkü nefasetini korumakta ve otomatik makinalarda dolumu yapılarak sevk edilmektedir. Yağlarımız “Organik Naturel Sızma Zeytinyağı” kategorisinde (Organic Extra Virgin Olive Oil) olup Max. Yağ Asit Oranı 0,8 dizyem mertebesindedir. Organik zeytinyağı denetimlerimiz yine CERES firmasınca gerçekleştirilmektedir. TOY KONAĞI® zeytinyağları tadımında her nitelikli taze sıkım dizem yağlarda olduğu gibi genizde hafif acılık ve yanma hissi bırakır. Bu durum, yağın erken hasat, soğuk sıkım olmasının bir göstergesi olup yağ içinde var olan ve insan sağlığı için son derece yararlı olan fenol bileşiklerinin yoğun bir şekilde var olduğunun bir göstergesidir. Bu durumdaki yağ yeşil renkli ve bulanık bir meyve suyunu andırır. Bir müddet sonra bu acılık ve yanma hissi azalır ve yağ tamamen berrak ve sarı – yeşil renge bürünür.

Tüketiciye sunulan şişe veya teneke dibinde bir miktar tortu bırakması normaldir bu durum yağın filtre edilmediğinin bir göstergesidir.

Zeytinyağı ışık- hava almayan kapalı kaplarda (tercihan koyu renkli cam veya seramik) ve serin ortamlarda, tercihan kokusuz mekanlarda saklanmalıdır.

Zeytinyağı +5 derecenin altında donuklaşmaya başlar ve ısı yükseldikçe tekrar sıvı hale dönüşür. Bu değişiklik yağın nefasetini etkilemez.

 

Search